Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

Застосування ферментного препарату пепзим у дітей

У даній статті представлені результати обстеження 50 дітей різного віку із диспепсичним синдромом, які приймали ферментний препарат пепзим у дозі 0,1 мл/кг ваги 3-6 разів на день під час вживання їжі.

Ключові слова: пепзим, диспепсичний синдром, ферментні препарати.


О. М. Руднєв, В. Г. Мигаль, Ю. В. Каруліна, Н. М. Мягка
Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, Київ


У дітей різного віку за наявності таких захворювань, як кишковий дисбіоз, функціональні та органічні захворювання органів травного каналу дуже часто спостерігається диспепсичний синдром. Це симптомокомплекс, що включає біль або відчуття дискомфорту у надчеревній ділянці, важкість в епігастрії після приймання їжі, вздуття живота, нудоту, відриг, печію.
Поширеність диспепсичного синдрому у дітей з гастроентерологічною патологією стимулює пошук нових способів лікування таких пацієнтів. Одним із шляхів терапії даної категорії хворих є використання ферментних препаратів, що сприяють більш повному розщепленню харчових субстратів, завдяки чому зникають симптоми, характерні для стану недостатності травлення.
Одним із препаратів, що відповідає сучасним вимогам до ферментів (нетоксичність, стійкість до впливу соляної кислоти і пепсину, добра переносимість пацієнтами, оптимальна рН дії 5,0-7,0, відсутність побічних ефектів [3]), є пепзим виробництва фірми "Дженом Біотек" (Індія). Цей препарат є комбінацією ферментів рослинного та фунгального походження з ефірними оліями, що надає йому м'якість дії та поширює спектр використання в клінічній практиці.
Одним із компонентів пепзиму є папаїн — суміш ферментів, отриманих з соку незрілих плодів динного дерева (Carica Papaya). Це протеолітичні ферменти, що гідролізують поліпептиди, аміди й ефіри. Папаїн активний у лужному і кислому середовищах (максимальна активність — при рН 5,0-8,0). Інший компонент пепзиму — фунгальна діастаза, що розкладає складні вуглеводи до простих дисахаридів, а також бере участь у розкладанні рослинних оболонок.
Особливістю пепзиму є те, що поряд з ферментами травлення до його складу входять ефірні олії рослин. Ефірна олія кориці має протидіарейну, антимікробну, антисептичну і спазмолітичну дію. Ефірна олія кaрдамону покращує апетит, стимулює травлення, послаблює гнилосні процеси в кишківнику, печію, метеоризм, має спазмолітичну дію. Ефірна олія кмину покращує апетит, зменшує диспепсичні явища, має спазмолітичний та жовчогінний ефект.
Метою дослідження було вивчення ефективності ферментного препарату пепзим при лікуванні хворих дітей різного віку з диспепсичним синдромом.


Матеріали та методи

Було обстежено 50 хворих (8 дітей віком 2-4 тижні, 42 — віком 8-15 років). Усі новонароджені діти в анамнезі мали лікування антибактеріальними препаратами і як наслідок — кишковий дисбіоз, підтверджений бактеріологічним дослідженням калу. Клінічно кишковий дисбіоз у цих дітей проявлявся здуттям живота, зниженим апетитом, зменшенням добової прибавки маси тіла, зригуванням. Розподіл пацієнтів за патологією органів травлення представлений у таблиці 1. Діти основної групи (8 дітей) паралельно з призначеним пепзимом приймали хілак форте. Діти контрольної групи (5 дітей віком 2-4 тижня) отримували тільки хілак форте. Новонароджені діти приймали пепзим у дозі 0,1 мл/кг ваги під час кожного годування (від 6 до 8-10 разів на добу). Тривалість лікування становила 2-4 тижні.
Діти старшого віку приймали пепзим при функціональних порушеннях з боку органів травлення: реактивний панкреатит, дискінезія жовчовивідних шляхів та їх поєднання, а також при гострому гастриті з ацетонемічним синдромом (табл. 1). Усі діти скаржилися на біль у надчеревній або біляпупковій ділянці, нудоту, блювання, важкість у надчеревній ділянці, порушення характеру випорожнень, зниження апетиту. В обстеженні всіх дітей старшого віку були застосовані лабораторні та інструментальні методи (аналіз сечі на амілазу і ацетон, копрологічне дослідження, ультразвукове дослідження органів черевної порожнини).
Діти старшого віку основної групи поряд з пепзимом отримували но-шпу і гастрогель. Діти контрольної групи (10 дітей віком 8-15 років) отримували тільки но-шпу і гастрогель. Діти віком 8-15 років приймали пепзим у дозі 0,1 мл/кг ваги 3 рази на день під час їжі протягом 2-3 тижнів.


Результати та їх обговорення

У хворих основної групи клінічне покращення спостерігалося через 3-5 діб від початку лікування і проявлялося зменшенням метеоризму, спокійнішою поведінкою завдяки послабленню або зникненню кишкової кольки, діти активніше смоктали материнське молоко або молочну суміш, змінювався характер випорожнень (через 3-4 доби від початку лікування ставали більш гомогенними), покращувався емоційний стан пацієнтів. У дітей контрольної групи прояви диспепсичного синдрому зникали пізніше, на 7-8 день. У дітей основної групи випорожнення нормалізувалися через 10-14 діб від початку лікування, в контрольніій групі — через 12-15 діб.
У дітей основної групи больовий абдомінальний синдром зникав на 7-8 день від початку лікування, а диспепсичний — на 10-12 день. У дітей контрольної групи больовий абдомінальний синдром зникав на 10-12 день від початку лікування, а диспепсичний — на 12-14 день (табл. 2).
Активність амілази крові і сечі була підвищена тільки у 2 дітей старшого віку основної групи. Після лікування даний показник у пацієнтів нормалізувався.
За результатами дослідження ацетону сечі він був підвищений (++++) у 5 дітей основної групи і 2 дітей контрольної. Зниження ацетону до нормальних показників в основній групі відбувалося швидше (на 3 добу), ніж у контрольній (на 4 добу від початку лікування).
За результатами копрологічного дослідження в основній групі амілорея і креаторея виявлялися у 5 % дітей, стеаторея — у 10 %. У контрольній групі амілорея виявлена не була, стеаторея — у 10 %, креаторея — у 15 % дітей.
Новонароджені та діти старшого віку добре сприймали препарат, побічні ефекти не відмічалися.


Висновки

1. Доцільно застосовувати препарат пепзим у дітей із ферментативною недостатністю підшлункової залози (реактивний панкреатит), а також за інших патологій органів травлення з диспепсичним синдромом, у дозі 0,1 мл/кг ваги 3-6 разів на день під час приймання їжі.
2. Використання пепзиму в комплексному лікуванні дітей різного віку з диспепсичним синдромом сприяє швидшій позитивній динаміці клінічних та лабораторних синдромів основного захворювання.
3. Побічні ефекти під час прийому препарату (навіть у дітей з проявами алергії в анамнезі) не спостерігалися.
4. Препарат має позитивні органолептичні властивості, що важливо при лікуванні дітей раннього та середнього віку.


Література

[1] Беляев О. А. Энзимотерапия недостаточности пищеварения (обзор)// Химико-фармацевтич. журнал. — 1997. — № 6. — С. 3-7.
[2] Губергриц Н. Б. Принципы ферментной терапии в гастроэнтерологии// Сучасна гастроентерологія. — 2001. — № 3. — С. 20-26.
[3] Губергриц Н. Б., Христич Т. Н. Клиническая панкреатология. — Донецк: Лебедь, 2000. — 416 с.
[4] Охлобыстин А. В., Баярма А. Н. Применение пищеварительных ферментов в гастроэнтерологической практике// Рус.мед.журнал. — 2001. —№ 13-14. — С. 598-601.
[5] Фадєєнко Г. Д. Функціональні захворювання органів травлення. Сучасний стан проблеми// Сучасна гастроентерологія. — 2001. — № 2. — С. 7-10.


Статьи на похожую тематику:

1. Применение ферментного препарата Пепзим в гастроэнтерологической практике

2. Применение ферментного препарата пепзим для коррекции нарушений ферментативной функции поджелудочной железы при кишечных инфекциях у детей

3. Застосування препарату спазмолекс у неврологічній практиці

4. О.М.Вергун Досвід застосування препарату Гіперзар-Н у хворих на артеріальну гіпертензію

5. Ефективність застосування препарату джеофлокс в лікуванні хворих на туберкульоз легень

6. Досвід застосування препарату кардилол у лікуванні серцево-судинних захворювань

7. М. І. Лутай, А. Ф. Лисенко Метаболічна терапія при стенокардії: перспективи застосування препарату триметазидин

8. С.О.Крамарєв, І.В.Шпак, Л.А.Большакова Вивчення ефективності препарату "Лактофільтрум" у дітей, хворих на гострий вірусний гепатит А

9. Л.В.Мороз, І.Г.Палій, Т.В.Ткаченко Застосування препарату Ентеросгель у комплексній терапії пацієнтів з гострими вірусними гепатитами із супутнім дисбактеріозом кишківника

10. Є.Є.Шунько, О.Т.Лакша, С.Я.Старенька, Т.О.Орлова Застосування гелю Пантестин при пелюшковому дерматиті у новонароджених і дітей раннього вікузміст


Этот домен и сайт с уникальным контентом, созданные в 2006 году, продаются.
Пишите на этот e-mail