Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

У протиборстві з фатумом людства

Сягаючи до зірок звершень, ми змушені також долати пастки хвороб. У цьому сенсі цукровий діабет належить до фатуму тисячоліть. Адже ще Авіценна спробував діагностувати та лікувати цю хворобу. Та лише з винайденням інсуліну у двадцятому сторіччі для хворих зажевріла надія, а діабетологія з терену здогадок перетворилася на науку.


А. Єфімов Проте діабет залишається лихом, яке поширюється, і досвідчені рятівники хворих – справжні благодійники. Українську плеяду ендокринологів у цій галузі очолює видатний вчений і чудова людина, академік НАН і АМН України, дійсний член РАМН, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України Андрій Семенович Єфімов. 10 листопада медична громадськість відзначила поважну дату в житті цього видатного вченого і чемного, доброго лікаря – 75 років від дня народження.
Сталось так, що хлопчикові з села Зінов'євка Саратовської області, вихованцеві медичного інституту в нинішньому Нижньому Новгороді, синові великої Волги Андрію Єфімову судилося стати патріотом України і рятівником тисяч пацієнтів у вічному місті над Дніпром. З юнацьких років він поринув у науковий пошук, уперше відкривши таємниці зобних ендемій у Сибіру і запропонувавши йодну профілактику в цих регіонах. У 36 років став доктором медичних наук, темою його ґрунтовного дослідження було застосування нейротропних і гормональних препаратів у терапії тиреоїдної патології. Засяяла ще одна яскрава зірка в ендокринології.
І ось у 1965 році провідник цього фаху в Києві академік Василь Павлович Комісаренко запропонував Андрію Єфімову перейти до лав створеного тут НДІ ендокринології та обміну речовин. Дослідника і педагога з Горького було за конкурсом обрано науковим керівником діабетологічного відділення у цьому інституті. Склався плідний союз з академіком В. Комісаренком, який знайшов продовження у спільних пошуках разом зі своїм наступником, членом-кореспондентом НАН і АМН України М. Троньком та іншими однодумцями.
Ясна річ, у ювілейному портреті ми можемо торкнутися лише деяких рис та моментів у цій науковій повісті життя. Та вони красномовні. Адже саме Андрій Семенович подарував клініці «Ізодибут» та «Глюкофот», описав інверсію гормонів та метаболітів у відповідь на глюкозне навантаження при предіабеті, запровадив новітні методи його лікування. Це не просто висока теоретична площина, а щоденна суттєва допомога хворому.
Учнями академіка А. Єфімова є практично всі ендокринологи України, бо саме він налаштував кафедри ендокринології в НМУ, а потім в КМАПО. До лав його школи належать 50 кандидатів та 14 докторів наук, а науковий доробок охоплює 26 монографій, підручники, довідники, посібники, 18 патентів. Андрій Семенович є редактором ВМЕ з фаху, членом Європейської діабетичної асоціації, заступником директора інституту ендокринології та обміну речовин АМН України з наукової роботи в клініці.
Сімдесят п'ять років... Для науки це доленосний вік величезного досвіду. Вітаючи шановного Андрія Семеновича із славним ювілеєм, лікарі і його пацієнти щиро бажають А. С. Єфімову здоров'я й наснаги, аби високий хист одного зі справжніх Докторів наших днів і надалі дарував надію стражденним і натхнення колегам. Ми приєднуємося до цих привітань.


Редакційна колегія журналу
«Мистецтво лікування»


Статьи на похожую тематику:зміст