Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

Менінгококова інфекція

Представленими нижче випадками з практики розпочинаємо нову рубрику в нашому журналі — “Клінічні ситуації”. В ній ми плануємо подавати цікаві з погляду діагностики та вибору тактики лікування випадки з практики, у тому числі ті, що містили лікарські помилки або залишилися нерозв’язаними — в цьому разі до їх обговорення хочемо запросити Вас, наші шановні читачі. Вважаємо, цікавими також будуть ті клінічні ситуації, де зустрічається рідкісна патологія, нетиповий перебіг захворювання. В цьому номері публікуємо обговорення трьох невеликих клінічних ситуацій, що стосуються проблеми менінгококової інфекції, які були люб’язно запропоновані редакції академіком АМН України, доктором медичних наук, професором Ж. І. Возіановою.


Випадок 1. Нетиповий випадок із 40-річним інженером, який захворів на менінгококовий менінгіт. Захворювання почалося гостро під ранок із ознобу, сильного головного болю, блювання, підвищення температури тіла до 39,5 °С. Пацієнт викликав дільничного лікаря, вважаючи, що захворів на грип. Лікар прийшов опівдні, основною скаргою у хворого на цей час був сильний головний біль, нудота та блювання, яке не приносило полегшення; найменший рух спричиняв посилення головного болю та нудоти. Однак дільничний лікар в умовах штучного освітлення виявив субіктеричність склер, недооцінив загальномозкові симптоми, не перевірив інші менінгеальні симптоми і направив хворого до інфекційного стаціонару з діагнозом “вірусний гепатит”. Фельдшер карети для перевезення інфекційних хворих після спілкування з цим пацієнтом зауважила, що цей випадок на вірусний гепатит не схожий. Вона викликала карету швидкої допомоги, лікар якої виявив у хворого менінгеальні ознаки та доставив його до відділення інфекційної реанімації.

Випадок 2. У 26-річної хворої з менінгококовим менінгоенцефалітом після виходу з коми груба вогнищева неврологічна симптоматика не спостерігалася, однак розвинулися психічні порушення з яскравим сексуальним забарвленням, амнезія, яка охопила тривалий період — понад 5 років. Пацієнтка не пам’ятала, що вона заміжня, має дитину, закінчила юридичний факультет, аспірантуру та готувалася до захисту кандидатської дисертації. Відновний період у цієї хворої тривав довго.

Випадок 3. Цікавий і водночас трагічний випадок трапився кілька років тому з 16-річною дівчиною. Вона прокинулася о другій годині ночі від сильного головного болю, вираженої загальної слабкості, відчуття холоду. Звернулася за допомогою до матері — виміряли температуру тіла (40,8 °С), прийняла 0,5 г аспірину. Через 4,5 години стан значно погіршився: незважаючи на зниження температури тіла до 36,1 °С, зменшення головного болю, наросла загальна слабкість — хворій стало важко піднятися з ліжка, з’явилася висипка. Мати вирішила викликати швидку допомогу, однак отримала відмову, яка аргументувалася відсутністю підвищеної температури тіла. Стан хворої продовжував погіршуватися: посилювалася загальна слабкість, з’явилася задишка, геморагійна висипка ставала все ряснішою, пацієнтка вже не могла піднятися з ліжка. Швидка допомога приїхала лише о 9-й годині; о 10-й годині хвора потрапила до відділення інфекційної реанімації у вкрай тяжкому стані: потьмарена свідомість, задишка, акроціаноз, блідість шкіри з “трупними” плямами, рясна зливна геморагійна висипка, тахікардія понад 130 уд/хв, АТ 40/0 мм рт. ст. Незважаючи на проведені лікувальні заходи, врятувати дівчину не вдалося — о 13 год. 10 хв. була зафіксована смерть. Цей випадок ще раз нагадує про надзвичайну важливість ранньої діагностики при менінгококемії, коли кожна година може вирішити долю хворого.


Статьи на похожую тематику:

1. Ж. І. Возіанова, А. М. Печінка Менінгококова інфекція на сучасному етапі

2. Г. В. Гайко, С. І. Бідненко Кістково-гнійна інфекція: збудники та антибіотикотерапія

3. Є.П.Коновалов, В.М.Роговський Панкреатична інфекція: сучасні підходи до профілактики та лікування

4. О. О. Костюк, Є. Є. Шунько Цитомегаловірусна інфекція у новонароджених: особливості перебігу, діагностика та лікування

5. Лекція С. О. Крамарєв, О. В. Виговська Інфекція, спричинена вірусом Епштейна–Барр: клінічні варіанти, діагностика, принципи терапіїзміст