Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

Хроніка подій

Пам’яті Кароля Войтили

Іоанн Павло ІІ Героїчне земне життя великої людини, яка з’єднала ХХ і ХХІ сторіччя ніжністю серця і любов’ю до ближнього, світоча християнської віри Іоанна Павла ІІ скінчилося. Благословивши нас, він відійшов до Господа. В тихій скорботі, яка охопила багатоконфесійний світ в тяжкі години, коли син слов’янства Кароль Войтила, Папа Римський, що став другом кожному, відійшов у вічність, постає і його дивний і зворушливий образ. Ця літня людина, мужньо долаючи хвороби, а вони були тяжкими і нещадними, стала найпослідовнішим мандрівником заради єднання людства. Саме цей видатний католик вперше увійшов до синагоги і мечеті, прагнучи здолати розбрат між дітьми Божими. Тож цей його поклик залишається з нами.
Для України, яку незабутній Іоанн Павло ІІ відвідав та благословив, це глибокодумне милосердне обличчя нагадуватиме знову і знову — любіть та прощайте один одного. А в цілому, в звитязі його ми бачимо світ, яким він мусить бути. Згадуючи повідомлення про останній страдницький шлях Пастиря, про його прагнення, незважаючи на тяжку операцію, що позбавила його голосу, звернутися до нас з напутнім Благословенням, ми знову неначе бачимо його. За нього молилися мільйони, та нині він на небі. Славимо ж волю Божу!


Дороговкази Георгія Дзяка

Георгій Вікторович Дзяк Династії в медицині — справді високе надбання суспільства. Адже покликання до лікарювання, коли їм живе родина, стає неначе генетично зумовленим. Саме на таких етичних підвалинах медицина органічно перетворюється на мистецтво. На любов до людини, неначе осяяну Всевишнім.
Зірки академіка АМН України, відомого терапевта Придніпров’я, професора Георгія Вікторовича Дзяка в цьому сенсі нагадують дороговкази, про які інколи говорять, згадуючи путівні знаки на життєвих шляхах. Адже він народився в сім’ї талановитого інтерніста минулого століття, одного з засновників терапевтичної школи в Дніпропетровську, заслуженого діяча науки і техніки України, професора Віктора Миколайовича Дзяка. З плідними науковими та клінічними дослідженнями Віктора Дзяка безпосередньо пов’язаний прогрес кардіології та ревматології в південному індустріальному краї. Подібно до академіка Л. Т. Малої в Харкові, професор В. М. Дзяк як завідувач кафедри терапії в Дніпропетровському медичному інституті в шести десятих роках очолив науково обррунтовану програму протидії інфаркту міокарда, іншим серцево-судинним захворюванням, особливо наполегливо впроваджуючи патогенетичні способи лікування ревматичних захворювань. Тож Георгій Вікторович плідно продовжує цю лінію, але за інших умов та можливостей сучасної медичної науки.
З 1981 року, захистивши до цього часу докторську дисертацію, Георгій Вікторович завідує кафедрою госпітальної терапії в рідному інституті. Серед керівників кафедр Дніпропетровського медичного вузу він на той час був, мабуть, наймолодшим — йому було тридцять шість років. А в 1993 році Георгія Вікторовича було обрано ректором Дніпропетровської державної медичної академії, і таким чином різнобічну еволюцію видатного навчального закладу, якому в наступному році як послідовнику Вищих жіночих курсів в колишньому Катеринославі виповняється 90 років, нині уособлює професор Георгій Дзяк.
Враження про вченого — це його праці. Ось як виглядає науковий портрет Георгія Вікторовича. Ним ретельно досліджено механізми адаптації хворих з ревматичними вадами серця, охарактеризовано типи порушень легеневого та серцевого кровообігу, запропоновано оригінальні методи профілактики і лікування хворих на ревматичну патологію, вивчено особливості порушень діяльності серця при гіпертонічній хворобі серця. А загалом Георгій Вікторович, обраний у 1997 році академіком АМН України, є знавцем внутрішніх хвороб широкого діапазону.
“Гіпертрофія і дистрофія міокарда внаслідок гіперфункції серця” — такою була тема докторської дисертації дослідника. Під керівництвом Г. Дзяка виконано 48 кандидатських і 14 докторських дисертацій, за редакцією та з особистою участю вченого видано 18 монографій, отримано 31 авторське свідоцтво.
Георгій Вікторович є заступником голови Асоціації кардіологів України. В його особі, у хвилюючій відданості проблемам кардіологічного та ревматологічного хворого наочно бачиш, що регіональна медична наука Півдня України у цих двох надзвичайно актуальних практичних площинах стрімко вдосконалюється. Та не менш важливо, що це — уособлення розвитку медичної науки в добрих традиціях, під гаслом щирої людяності.
Дні і роки летять, немов птах. 20 березня Георгію Вікторовичу виповнилося 60 років. З них вже близько 40 років він в медицині. Ось якого лицаря науки подарував Україні переможний 1945 рік!
Щиро вітаємо глибокошановного Георгія Вікторовича з цією славною датою. Попереду ще багато праць, завдань, звершень. Тож здоров’я, натхнення, успіхів, серцевої втіхи, дорогий друже!
Василь Нетяженко, Юрій Віленський


Наступ на бацилу Коха

В МОЗ України за участю міністра охорони здоров’я відбувся “круглий стіл”, присвячений Міжнародному дню боротьби з туберкульозом. Такий важливий колективний акт наукових роздумів та суспільних дій, який щорічно відбувається 24 березня — в пам’ять відкриття Робертом Кохом збудника туберкульозу, має для громадськості та наукових сил особливе значення. Адже йдеться про момент істини в протидії цій навалі. З 1995 року в Україні триває епідемія стародавньої, але по-новому небезпечної інфекційної хвороби. І хоча в спротиву їй вимальовуються певні позитивні тенденції, ситуація залишається вкрай гострою. Її огляду та аналізу на цьому тихому, але загрозливому фронті і був присвячений “круглий стіл”. Його відкрив і виступив з концептуальним баченням проблеми відомий вчений, міністр охорони здоров’я України, член-кореспондент АМН України, професор Микола Поліщук.
Констатувавши, що епідемію не подолано, що зафіксовано поширення всіх форм туберкульозу, а смертність від нього залишається найвищою серед інфекційних хвороб, міністр зупинився на важелях якісної зміни цього критичного становища. Йшлося про численні статистичні характеристики проблеми. Так, минулого року виявлено понад 38 тис. нових випадків захворювання на туберкульоз. Найвищі показники захворюваності зафіксовані у південно-східних регіонах країни, де цей показник перевищує 90 на 100 тис. населення (по Україні в цілому — 80,9). У порівнянні з минулим роком на 2,2 % зросла захворюваність на туберкульоз серед дітей (дорівнює 9,3 на 100 тис. населення). Серед підлітків цей показник залишається на рівні минулого року і становить 31,3 на 100 тис. населення. Водночас на важливих ділянках, підкреслив М. Є. Поліщук, негативну епідеміологічну тенденцію призупинено завдяки продовженню здійснення комплексу профілактичних заходів. Протягом останніх 10 місяців в країні не збільшився рівень захворюваності на туберкульозний менінгіт та рівень смертності від туберкульозу серед дітей та підлітків.
Певній стабілізації показників спротиву небезпеці, зауважив доповідач, сприяє досить високий рівень хіміопрофілактики серед контингенту протитуберкульозних закладів. На необхідному масштабному відсотковому масиві (98,2 %) відбувається проведення профілактичних щеплень вакциною БЦЖ новонароджених, а також перша і друга ревакцинації. Ця робота забезпечується завдяки централізованій закупівлі вакцини та оперативному розподілу по регіонах України.
Проте які контрапункти в стратегічних кроках, наголошених міністром, виглядають справді стратегічно вирішальними? Це, якщо можна так висловитися, звернення держави обличчям до фтизіатричної служби. Мережу туберкульозних закладів, в основному, збережено, але слід поповнити її кадрові ресурси переважно за рахунок молодих лікарів, надавши їм істотні соціально-економічні пільги. Інша “зона надії” — підвищення систематичності в медикаментозному лікуванні туберкульозу. Завдяки зусиллям держави та допомозі міжнародних організацій, зокрема Світового банку, Україна має необхідну кількість сучасних протитуберкульозних препаратів. Однак, як виявилося, в багатьох областях (наприклад, в Київській) ці медикаментозні резерви накопичено значно наперед. Тож завдання — навести тут лад. МОЗ України володіє для цього певними потужностями, і протитуберкульозна практика в сенсі патогенетичної терапії має бути цілком прозорою і конкретно зумовленою.
Соціально дезадаптовані громадяни як джерело поширення занедбаних форм туберкульозу, паралелі ВІЛ/СНІД і цієї хвороби, тендерна закупівля медикаментів та лабораторного обладнання для спеціалізованої служби — на цих питаннях міністр, який достеменно володіє проблематикою фтизіатрії, також зупинився. Подальші питання в контексті впровадження нового проекту “Контроль за туберкульозом та ВІЛ/СНІД в Україні” висвітлив її керівник, перший заступник міністра охорони здоров’я України Святослав Ханенко. На “круглому столі” також виступили директор проекту Анатолій Царенко, керівник бюро ВООЗ по боротьбі з туберкульозом в Україні Кестусіс Міскініс, президент товариства Червоного Хреста Іван Усиченко. В засіданні взяли участь відомі вчені-фтизіатри Юрій Фещенко, Віктор М’ясніков, Леонід Турченко, Олена Білогірцева. Можна констатувати, що система боротьби з туберкульозом, завдяки зусиллям нового Уряду України, набуває необхідної підтримки та прискорення.


У березні 2005 року відзначили день народження відомі педагоги та науковці Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, Академії медичних наук України, Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика:

Берзинь Валерій,
Білоклицька Галина,
Білько Іван,
Горовенко Наталія,
Горчакова Надія,
Гриценко Олена,
Дранник Георгій,
Запорожан Валерій,
Зербіно Дмитро,
Кривченя Данило,
Мішалов Володимир (50 років),
Пиріг Любомир,
Твердохліб Марія,
Шупик Юрій.

Щиро вітаємо іменинників і бажаємо їм щастя, здоров’я та успіхів!


8 квітня головний редактор нашого журналу Василь Захарович Нетяженко відзначив свій день народження. Колектив редакції щиро вітає іменинника з цією значною датою в плині життя. З сердечними почуттями зичимо шановному Василю Захаровичу здоров’я, успіхів, невичерпної енергії!


Статьи на похожую тематику:

1. Хроніка подій

2. Хроніка подій

3. Хроніка подій

4. Хроніка подій

5. Хроніка подій

6. Хроніка подій

7. ХРОНІКА ПОДІЙ

8. Хроніка подій

9. Хроніка подій

10. Хроніка подійзміст