Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

Олександр Тарасенко
Ліки та життя — протистояння чи гармонія?

Серед всіх видів медичної допомоги доля ліків становить майже 85 відсотків, — констатує ВООЗ. Фармацевтична галузь стрімко розвивається (в 2004 році в Україні було реалізовано медикаментів на суму 5,5 млрд. гривень, що на 12 % більше, ніж у 2003). Але в цій сфері бізнесмен має уважно дослухатися до вченого і до державного діяча, адже цивілізованість суспільства визначають не шикарні фасади, а рівень турботи про непрацездатне населення, зокрема ступінь доступності та якості медикаментів.
Приведенню в належний, європейський порядок всіх етапів життя лікарського засобу (наукова розробка, дослідження біоеквівалентності, реєстрація, виготовлення, реалізація, застосування в медичній практиці) і був присвячений другий міжнародний медично-фармацевтичний конгрес “Ліки та життя”, що відбувся 15–18 лютого в київському Будинку кіно.
Про високу значущість форуму свідчить суттєве збільшення команди організаторів у порівнянні з 2004 роком: з 12 до 28. Серед них — Міністерство охорони здоров’я України, Академія медичних наук України, Державна служба лікарських засобів і виробів медичного призначення МОЗ України, Державний науковий центр лікарських засобів МОЗ України, Дніпропетровська державна медична академія, Всеукраїнська громадська організація “Асоціація захисту суспільства від наркоманії”, Інститут експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України, Інститут кардіології ім. М. Д. Стражеска АМН України, Інститут нейрохірургії ім. академіка А. П. Ромоданова АМН України, Інститут онкології АМН України, Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України, Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України, Інститут фтизіатрії та пульмонології ім. Ф. Г. Яновського АМН України, Київська медична академія післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика МОЗ України, Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця та інші.
Прискіпливою була увага до конгресу провідних іноземних спеціалістів. Франс ван де Ваарт (Нідерландія, голова Секції лабораторій і служб контролю ліків Міжнародної федерації фармацевтів) поділився європейським досвідом контролю якості ліків. Нові досягнення в дослідженні артеріальної гіпертензії презентував професор П. Нільсон зі Швеції.
На час відкриття зареєструвалось близько 2 000 делегатів, але загальна кількість відвідувачів сягала 7 тисяч осіб, серед яких були лікарі всіх спеціалізацій, фармацевти та молоді вчені.
Загальна тривалість лекцій становила близько 90 годин, робота проводилася паралельно в п’яти залах в атмосфері напруженої уваги, гострих запитань, запальних дискусій. Науково-практичний напрям першої частини конгресу висвітлював шлях, який лікарський засіб проходить до того, як потрапити до пацієнта. Перед делегатами конгресу звітували представники Державної служби лікарських засобів. Було зазначено, що перехід до роботи за європейськими стандартами полягає в гармонізації законодавства відповідно до норм ЄС та забезпеченні незалежного контролю ліків з боку держави. Експерти окреслили стан фармацевтичної науки; дуже цікавими виявилися також статистичні прогнози фармацевтичного ринку.
Частина форуму, присвячена застосуванню ліків в медичній практиці, являла собою ряд потужних багатогодинних симпозіумів, деякі з яких тривали протягом двох днів. Головуючими виступили провідні українські вчені, еліта наукової думки. Обговорювалося широке коло проблем. “Шляхи боротьби із серцево-судинними захворюваннями в Україні” (К. М. Амосова, В. М. Коваленко), “Застосування сучасних лікарських засобів у пульмонології” (Ю. І. Фещенко), “Застосування сучасних лікарських засобів в акушерстві та гінекології” (Р. О. Моісеєнко), “Застосування сучасних лікарських засобів в педіатрії” (О. М. Лук’янова, В. В. Бережний), “Антибіотикотерапія” (І. Г. Березняков), “Сучасні технології протипухлинної терапії” (П. М. Перехрестенко, В. Ф. Чехун, С. О. Шалімов), “Гормони та жіноча репродуктивна система” (О. Г. Резніков, Т. Ф. Татарчук), “Застосування сучасних лікарських засобів в отоларингології” (Д. І. Заболотний), “Застосування сучасних лікарських засобів в гастроентерології” (Н. В. Харченко), “Лікарські препарати та невідкладна допомога” (І. С. Зозуля, І. П. Шлапак), “Проблеми побічної дії та лікарської токсикології” (І. М. Трахтенберг, О. П. Вікторов, Д. Д. Зербіно).
Не залишилася поза увагою фітотерапія, тема харчових добавок і спеціальних продуктів харчування. Особливий акцент було зроблено на реалізації ліків: від портрету споживача, етики провізора, обладнання аптек — до мотивацій, якими керується відвідувач, купуючи ліки (“Аптека: Безрецептурні препарати в Україні” (О. П. Вікторов, Р. С. Коритнюк).
Можна констатувати: міжнародний медико-фармацевтичний конгрес “Ліки та життя” став подією національного значення, місцем безпосереднього спілкування фахівців. Тут окреслюються проблеми, тут визначаються шляхи їх вирішення. Це чи не єдиний форум такого високого рівня, на якому науковці змогли обмінятися думками з посадовцями, терапевти — отримати незаангажовану інформацію про нові лікарські засоби, провізори — пройти школу спілкування зі споживачем, маркетологи — визначитися з тенденціями фармацевтичного ринку.
Водночас з конгресом кипіла плідна праця і на виставці “Аптека 2005”, де свою продукцію презентували близько 30 вітчизняних та іноземних компаній. Тут спілкувалися, знайомилися, підписували угоди. Приємно вразили стенди компанії “KRKA”, особливо плакат з прекрасним дельфіном — символом сердечного, щирого спілкування. Саме на спілкуванні зробив акцент в своїй промові “Чи дотримується Ваш пацієнт Ваших рекомендацій?” голова представництва компанії “KRKA” в Україні Йордан Урх: “Найголовніше — це спілкування: лікар — пацієнт, провізор — пацієнт, виробник — пацієнт. Я глибоко переконаний, що це — один із найважливіших параметрів, які необхідні для того, щоб лікарський засіб досягнув своєї мети”. Конгрес “Ліки та життя” — це не просто вагомий внесок в налагодження такого спілкування, це ще один крок для того, щоб відносини між усіма ланками охорони здоров’я гармонізувалися, щоб змінилося подекуди зневажливе ставлення до медикаментозного лікування, щоб пацієнт врешті-врешт почав керуватися рекомендаціями лікаря, а не своїми уподобаннями, щоб Міністерство охорони здоров’я взяло під контроль якість та рекламу лікарських засобів, а держава зробила їх доступними для пересічного українця.


Статьи на похожую тематику:

1. Олександр Возіанов Біологічна етика — інвективи теоретиків і реалії життя

2. Юрій Віленський, Олександр Тарасенко Наукові дзвони Чорнобиля

3. Юрій Віленський, Олександр Тарасенко Микола Банчук. На перехрестях доль

4. Олександр Тарасенко "Швейк" — у першій світовій війні з цукровим діабетом

5. Юрій Віленський, Олександр Тарасенко Валентин Ганул: Реальна Україна починається на вулиці Ломоносова

6. Олександр Тарасенко Триває підготовка юристів для роботи в системі охорони здоров’я та фахівців у галузі медичного права

7. “Лікар і муза” — місце зустрічі змінити не можна. Новорічний творчий вечір журналів “Мистецтво лікування” та “Ліки України”

8. Майбутні лікарі нової доби: освіта упродовж життя

9. Юрій Віленський Міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук: “Медицина заради людини — ось гасло, що має стати нормою нашого життя”

10. Юрій Григор’єв Олександр Флемінг — першовідкривач пеніцилінузміст