Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

Між обов’язком лікаря і правами пацієнта: міст, прокладений в Ужгороді

Людмила Тимошенко


Рецензія на книгу

Й. А. Турак. Етичні та правові засади медичного втручання з погляду лікаря-практика.
Видавництво "Закарпаття", 2002


Деонтологія як нескінченна панорама стосунків в обширі медичних колізій, професійне маневрування та вибір на іноді потаємних, проте завжди важливих рейках буття... Існує чимало формулювань щодо покликання на цій нелегкій ниві. Наводячи подібні певні визначення лікарського обов'язку, очевидно, слід керуватися настановою Декарта — "Уточніть сутність слів, і ви позбавитесь половини проблем".
На мій погляд, про книгу "Етичні та правові засади медичного втручання з погляду лікаря-практика." варто докладно розповісти насамперед через незвичайну за моральним імперативом історію її створення. Адже доктор Йосип Турак — насамперед досвідчений хірург-комбустіолог. Починаючи з 1968 року він працює в цій галузі в Закарпатській обласній клінічній лікарні. Організатор і керівник служби допомоги потерпілим від опіків у рідному краї, завідувач відділення опікової та пластичної хірургії у зазначеній лікарні, хірург вищої категорії. Та водночас — непересічний знавець і дослідник сучасної деонтології та лікарської етики, зокрема у сфері права. В анотації зазначається, що, користуючись методом порівняльного аналізу законодавчих актів України, Російської Федерації, законів і періодичної практики держав з установленою системою правових відносин у сфері медицини, міжнародних правових актів та на основі власного досвіду автор чітко та доступно викладає етичні й правові основи медичної діяльності.
Знаменно, що Й. Турак використав 124 літературні джерела, які стосуються висвітлюваних тем: від Біблії та видатних робіт Вагнера, Вайля, Геселевича, Грандо, Громова, Гуляєва, Зав'ялова, Камерона, Караваєва, Концевич, Кундієва, Леріша, М. Петрова до низки праць, вперше перекладених з англійської, угорської та словацької мов. Автор отримав допомогу Ірми Калинич, Катерини Горват і Віри Гусар, за що висловлює їм щиру подяку.


Йосип Турак Й. Турак пише, що у ставленні до деонтологічних істин відчувається "присмак епохи, що минає". Доводиться констатувати, що й нинішнє молоде поповнення лікарського корпусу "не відрізняється вагомим етико-правовим багажем". І саме ця книжка є надзвичайно вагомим внеском у справу розв'язання даної проблеми!
"Етичні та правові засади медичної діяльності" — такою є назва першої частини, в якій розглядаються етичні доктрини — деонтологічна та утилітаристична, характеризується біоетика. У резюме до цього вступного розділу автор зауважує, що, з одного боку, не застарів заклик Гіппократа — "Оточи хворого любов'ю і розумною втіхою, та, головне, залиш його у невіданні того, що на нього чекає, і особливо того, що йому загрожує", а з іншого — сучасний стан суспільства висуває доктрину "інформованої згоди" між пацієнтом та лікарем. Аби мати у правовій сфері підтримку з боку держави, вважає Й. Турак, доцільною є справжня реалізація програми "Здоров'я нації", а не тільки її декларування.
Частина друга книги присвячена аспектам медичного втручання: зокрема, обсягу рівноваги прав лікаря і пацієнта і впровадженню та тлумаченню безконфліктних варіантів вирішення відповідальних практичних етичних проблем. Цю важливу тему продовжує розгляд аспектів гемотрансфузій у контексті права, концепції "безкровної" хірургії і медицини та альтернатив використання донорської крові. "Найбезпечніша одиниця крові — це та, яку нікому не перелили" — ось один із парадоксальних епіграфів цього розділу. "Немає сумніву в тому, що в медицині настає нова ера, що стверджує кровозберігальний стиль", — пише Й. Турак у резюме.
У подальших розділах, виходячи з професії автора, докладно йдеться про хірургічні втручання, про лікаря та його оточення, про лікаря та пацієнта в деонтологічній домінанті хірургії.
"Ризики", "Хірург і команда", "Анестезіолог", "Захист та самозахист анестезіолога", "Консультації і консиліуми", Типи пацієнтів", "Родичі пацієнта", "Правила словесної асептики", "Скарги"... Ці оригінально викладені розділи заслуговують на пильну увагу кожного лікаря. Особливе значення має частина сьома книги — про правовий супровід роботи лікаря. Розповідається про лікарські помилки, нещасні випадки, особливі види відповідальності, проблеми крайньої необхідності. "Багатьох прикростей і непорозумінь лікар може уникнути завдяки відповідальному ставленню до ведення медичної документації, насамперед історії хвороби", — підкреслює автор. Стара, але не застаріла істина!
У підсумковому розділі Й. Турак наголошує, що вкрай потрібне чітке, законодавчо обґрунтоване окреслення етики не лише лікаря, але й пацієнта! Наводиться вельми цікавий авторський проект "Етичного кодексу лікаря", перелік документів, прийнятих ВООЗ, ВМА (Всесвітньою медичною асоціацією), Радою Європи у контексті теми дослідження, Закон України про охорону здоров'я. Зокрема, варто навести хоча б одну із статей першого розділу проекту "Етичного кодексу лікаря": "Лікар повинен керуватися принципом своєї професійної незалежності за будь-яких обставин. Він не повинен приймати професійні рішення, послуговуючись виключно мотивами матеріальної вигоди".
Щодо подальшої долі цієї ініційованої розумом і серцем автора книги, вона, безперечно, вкрай необхідна у кожній сучасній лікарні.


Статьи на похожую тематику:

1. Біоетика: міст в цивілізоване майбутнє

2. З етикою, гідністю та турботою про пацієнта — Мерк оголошує добровільне зняття з ринку Віоксу (VIOXX)

3. Проблема вірусних гепатитів у практиці лікаря-інтерніста

4. В. М. Чернова Первинний біліарний цироз (для лікаря загальної практики)

5. Г.І.Лисенко, Ю.В.Родонежська Холестероз жовчного міхура у практиці сімейного лікаря

6. В.З.Нетяженко, Т.І.Мишанич, Я.І.Клебан Шоста Зимова школа лікаря-інтерніста

7. Н.І.Швець, І.І.Мельник, Т.М.Бенца Соматизовані та соматогенні депресії в практиці лікаря-інтерніста

8. Л. А. Пиріг Діагностика, профілактика та лікування хвороб нирок у діяльності лікаря загальної практики

9. Л. А. Пиріг Діагностика, профілактика та лікування хвороб нирок у діяльності лікаря загальної практики

10. Г. І. Лисенко, О. Б. Ященко, О. В. Маяцька Кардіоваскулярні розлади при вегетативних дисфункціях у практиці сімейного лікарязміст