Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

Щоб література не ставала макулатурою

Індекс цитування та престиж-фактор — ось орієнтири медичної періодики, на які слід рівнятися. Питанням сучасного стану та тенденцій розвитку наукових медичних журналів було присвячене розширене засідання Вченої медичної ради МОЗ України, яке відбулося наприкінці червня. Відкриваючи його, Голова Вченої медичної ради член-кореспондент АМН України Михайло Зіньковський наголосив, що нині в Україні видається 110 журналів зазначеної тематики, тобто в десять разів більше, ніж за радянських часів. До того ж — за умови дефіциту фінансування медичної науки. Тож наукова публікація є і стимулом у дослідженнях, і свідченням закріплення наукових прав автора. Проте наявні й певні суперечності, що заслуговують на дискусію.
З концептуальною доповіддю "Сучасні інформаційні технології у виданні наукових медичних журналів: підходи до підвищення їх значення" виступив заступник редактора журналу НАН України "Експериментальна онкологія" професор Сергій Осинський. Доповідач зазначив, що авторитет журналу ґрунтується на двох показниках: імпакт-факторі (індексі посилань на публікацію) і престиж-факторі (рейтингу міжнародного визнання). Ці дані вивчаються Інститутом наукової інформації в Філадельфії (США). Щодо престиж-фактору, серед 14 видань СНД є два українські часописи: міжнародний журнал "Нейрофізіологія", за редакцією академіка Платона Костюка, який видається також англійською мовою, та журнал "Експериментальна онкологія", за редакцією члена-кореспондента НАН України Василя Чехуна, у якому друкуються докладні резюме англійською мовою.
Гострі питання щодо журналів, які затверджено як "ваківські", порушив у полемічному виступі академік АМН України Ісак Трахтенберг. На його думку, ця диференція є штучною і досить суб'єктивною. Про виняткове значення "Українського медичного реферативного журналу", який видає Укрмедпатентінформ, і байдужість закладів та адміністрацій охорони здоров'я щодо передплати цього унікального довідника говорив професор Анатолій Уваренко. Професор Володимир Мамчич, засновник та редактор "Хірургії України" висловив думку, що збільшення кількості медичних видань є позитивним явищем, бо змушує підвищувати вимоги до них.
Серед рішень засідання заслуговує на увагу пропозиція щодо проведення щорічного аналізу наукових періодичних видань медичного профілю в Україні, а також збільшення англомовних рефератів вітчизняних статей.
Ініціатива такої зустрічі, на якій були присутні провідні вчені з кількох регіонів України, належить Михайлові Зіньковському. Щодо роздумів про видання "Мистецтво лікування" — здається, воно є плідним: адже всі матеріали замовляються і ретельно рецензуються головним редактором. А щодо престиж-фактору — це справа майбутнього. Будемо працювати і у цьому напрямі.


Статьи на похожую тематику:зміст