Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

Люди, які грають в ігри…

Виявляється, відеоігри можна ефективно використовувати у процесі лікування різних захворювань. Гра — це не лише все наше життя, а й потужні ліки!


Незважаючи на те, що відеоігри — один із найпопулярніших у світі видів дозвілля, сучасних досліджень щодо їхнього впливу на гравців, як позитивного, так і негативного, проведено дуже небагато. Проте деякі з них заслуговують на увагу, адже захоплення відеограми може безпосередньо впливати на стан нашого здоров’я.


“За”!

Один із найважливіших прийомів використання відеогри у лікуванні — застосування її з метою позбавлення пацієнта від… болю. Адже той рівень уваги, який виявляє пацієнт під час гри, ефективно відволікає його від неприємних відчуттів. До речі, ця “стратегія” вже давно використовується у педіатрії. Так, відеогра з ручним управлінням допомогла успішно відволікти 8-річного хлопця від постійного чухання шкіри обличчя, вкритої рубцями, що з’явилися внаслідок нейродерматиту. Через два тижні рубці на шкірі дитини почали загоюватися. Доведено також, що таке пізнавальне відволікання уваги допомагає дітям, хворим на рак, під час хіміотерапії.
Відеогра може бути використана як своєрідна форма фізіотерапії — лікування працею, адже вона відволікає увагу гравця від думок про те, що викликає у нього відчуття дискомфорту. Також відеогра допомагає при лікуванні уражень рук, ефективно використовується для підвищення їхньої сили. Позитивний вплив мають відеоігри на пацієнтів, прикутих до ліжка, та на підлітків, що мають певні проблеми з розумовою діяльністю (вважається, що відеогра допомагає їм у виробленні соціальних навичок).
Проте, на жаль, дослідження цього “ігрового” феномена нечисленні та мають безсистемний характер. Також нез’ясованими залишаються аспект стомлення пацієнта від гри і питання, наскільки ефективним є такий спосіб лікування порівняно з іншими подібними методами.


“Проти”!

Поряд із позитивним впливом відеогри на наше здоров’я існують певні негативні аспекти такого методу лікування, в основ­ному серед дітей та підлітків. Йдеться про так звану “ігрову залежність”, яка в наш час зустрічається дуже часто (як і залежність від телебачення та Інтернету). Проте порівняно зі “справжньою” залежністю (наприклад, від наркотиків) небезпека такого впливу досить низька. В ході проведених дослід­жень отримано дані про те, що у хворих на епілепсію під час відеогри підвищується ризик епілептичного нападу. Особливо це стосується ігор, побудованих на швидкій зміні картинок та миготінні зображення. Проте тут варто зазначити, що пряма залежність між епілептичними нападами та відеоіграми остаточно не доведена.
Серед інших негативних ефектів, що їх спричиняє надмірне захоплення іграми, виділяють галюцинації, енурез, енкопрез, біль у руках, спині, ожиріння тощо. Проте вони зустрічаються досить рідко; крім того, схильність до таких станів зникає відразу після відмови від такого “зловживання” відеорозвагами.
Дослідженням з проблеми “ігрової залежності” не вистачає також ґрунтовності у висновках.
Отже, дуже важливим моментом є поміркованість, відчуття міри. Це стосується не лише часу, що ми “віддаємо” відео­грі, але й нашого прагнення лікувати у собі абсолютно все, навіть бажання пограти.
Відеогра — це потужні ліки при безлічі захворювань, але за відсутності поміркованості вона перетворюється на своє­рідний наркотик з усіма відповідними наслідками.


Підготовлено редакцією “Мистецтва лікування”
за матеріалами досліджень Ноттингемського університету (Великобританія)


Статьи на похожую тематику:зміст