Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

Юрій Віленський, Олександр Тарасенко
Микола Банчук. На перехрестях доль

Директор Департаменту кадрової політики, освіти і науки МОЗ України кандидат політичних наук Микола Банчук — про стратегічні орієнтири галузі. — Миколо Васильовичу, почнемо з базових даних — кадрового потенціалу сучасної системи охорони здоров’я в Україні.
— Справді, це прелюд усіх медичних проблем. Надання допомоги у системі МОЗ України нині забезпечують близько 195 тис. лікарів та 439 тис. молодших спеціалістів з медичною освітою. Показник забезпеченості лікарями, які безпосередньо займаються лікуванням хворих, становить 26,5 на 10 тис. населення, при загальній забезпеченості 41,3. Порівняно з попереднім роком такий загальний показник збільшився на 0,1. Показник забезпеченості молодшими спеціалістами на 10 тис. населення становить 93,9.
Слід підкреслити: думка, що у нас склався надлишок лікарів (хоча у деяких містах та регіонах то фактично так) є хибною. Укомплектованість штатних лікарських посад фізичними особами становить 80,8% від потрібного, а кількість вакантних посад лікарів у закладах системи МОЗ України — 15 600, у тому числі у сільських закладах охорони здоров’я — 4820. Враховуючи й те, що в системі охорони здоров’я працює майже 41 тис. осіб пенсійного віку, реальний дефіцит лікарів становить близько 46 300 осіб.
У 2005 році до державних закладів охорони здоров’я направлено на роботу 3745 лікарів та 283 провізори, що становить 96% від загального випуску за державним замовленням. До закладів охорони здоров’я сільської місцевості направлено 1951 випускник. У регіони, контрольовані внаслідок аварії на ЧАЕС, для додаткового укомплектування медичних закладів направлено 596 лікарів, або 22,4% загального випуску.
— Варто сподіватися, що нова Верховна Рада України й новий Уряд разом із Президентом утворять механізми для істотних зрушень у галузі. Та зупинимося на найважливішому — додипломній і післядипломній підготовці лікарів і розвитку вищої та середньої медичної освіти в Україні.
— У цій ланці щорічно здобувають освіту близько 8,5 тис. лікарів та провізорів і 25 тис. молодших спеціалістів, підвищують кваліфікацію — відповідно близько 40 тис. та 65 тис. Важливо, що вдалося зберегти систему практично повного працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, які навчаються за державним замовленням. Це забезпечило можливість щорічно надавати робочі місця 96–97% молодих спеціалістів від загального випуску.
Але яким критеріям повинні відповідати волонтери медицини? У 2005 році МОЗ України здійснило заходи щодо переходу системи підготовки лікарів на європейські стандарти. Створено концепцію додипломної та післядипломної освіти відповідно до вимог Всесвітньої федерації медичної освіти та основних положень Болонського процесу. Строки впровадження цих новацій узгоджені з загальноприйнятими положеннями Європейського Союзу до 2010 року.
З нинішнього року поновлюється підготовка фахівців за спеціальностями педіатрія та медико-профілактична справа. Відповідно до кадрових потреб галузі наказом МОЗ України перелік спеціальностей в інтернатурі (первинній спеціалізації) збільшено до 29 спеціальностей. До 2–3 років збільшено терміни підготовки лікарів в інтернатурі з терапевтичних та хірургічних спеціальностей.
— І кілька слів, шановний Миколо Васильовичу, про підготовку молодших медичних спеціалістів і бакалаврів медицини.
— Прийом до медичних вищих навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації становить понад 25 тис. осіб, із них 11,3 тис. — майбутніх медичних сестер, 6,2 тис. — фельдшерів, 2 тис. — акушерок. Департаментом кадрової політики, освіти і науки було проведено аналіз та порівняльну характеристику підготовки медичних сестер в Україні та країнах Європи. Суттєвими змінами у медсестринській освіті є збільшення обсягів підготовки медичних сестер, тобто встановлення їх трирічної підготовки. На часі й магістратура для медичних сестер. Як засвідчує міжнародна практика, у таких навчальних закладах викладачами є медичні сестри, які мають високий рівень медсестринської освіти (магістратура або докторат). В Україні центральне місце тут поки займають лікарі, що суперечить міжнародним стандартам. Департаментом кадрової політики, освіти і науки розроблена Програма розвитку медсестринства в Україні на 2005–2010 рр., затверджена міністром охорони здоров’я України Ю.В.Поляченком.
— У світі не вистачає лікарів та медичних сестер, і українські фахівці досить активно заповнюють такі вакансії. Але ж це також виклик для системи охорони здоров’я держави зі своїми кадровими дефіцитами.
— Я розглядаю таку картину скоріше як безумовний позитив. Бо маємо реальні докази, що Болонський процес щодо вільного працевлаштування українських лікарів ефективно діятиме. Щодо медсестер з України — на них є попит у США. І в Тернополі нещодавно створено систему підготовки молодших спеціалістів, які повністю відповідатимуть новим кадровим вимогам.
— А як би Ви, Миколо Васильовичу, виклали резюме нашої бесіди?
— Країні життєво потрібна високо­кваліфікована медицина. У загальних контурах — це невпинний розвиток усіх її ланок, скажімо, збереження інституту дільничних терапевтів та педіатрів, а з іншого боку — сімейних лікарів, прогрес у ланці районних та обласних лікарень й одночасний розвиток протитуберкульозних, онкологічних та інших спеціалізованих установ і диспансерів, підтримка існуючих та створення нових хоспісів.
На завершення хочу побажати успіху популярному серед лікарів виданню “Мистецтво лікування”, де публікується дане інтерв’ю. Це дасть змогу ознайомитися з ним багатьом медикам, аби зрозуміти вузлові питання охорони здоров’я.

Розмовляли:
Юрій Віленський, Олександр Тарасенко


Статьи на похожую тематику:

1. Юрій Віленський, Олександр Тарасенко Наукові дзвони Чорнобиля

2. Юрій Віленський, Олександр Тарасенко Валентин Ганул: Реальна Україна починається на вулиці Ломоносова

3. Юрій Віленський Міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук: “Медицина заради людини — ось гасло, що має стати нормою нашого життя”

4. Юрій Віленський Професор Микола Проданчук: “Токсикологію в океані хімічних небезпек можна порівняти з лоцманом профілактичної медицини. Тож це — наука передбачень і водночас — швидкого реагування”

5. Юрій Віленський Професор Олександр Волосовець: “Вивчення чинників здоров’я дитини і нові потенціали попередження та лікування хвороб дитячого віку в їхньому сучасному діапазоні — ось сигнальні світла педіатрії”

6. Юрій Віленський Академік АМН України Юрій Фещенко: “Фтизіатрія та пульмонологія — волаюче поле турбот, із важкими викликами і повільними перемогами”

7. Олександр Тарасенко Ліки та життя — протистояння чи гармонія?

8. Олександр Тарасенко "Швейк" — у першій світовій війні з цукровим діабетом

9. Юрій Григор’єв Олександр Флемінг — першовідкривач пеніциліну

10. Юрій Віленський З Богомольцями — через три сторіччязміст