Анонсы статейГОЛОВНА
ГОЛОВНА Поиск
 

статьи схожей тематики

С.О.Галникіна
Нові можливості використання вітчизняних препаратів зовнішнього застосування у дерматокосметології

С.О.ГАЛНИКІНА, д.мед.н., професор
Тернопільський державний медичний університет, курс дерматовенерології


Перспективним напрямом у розвитку дерматокосметології є широке застосування препаратів місцевої дії (зокрема від вітчизняних виробників) з метою патогенетичного лікування дерматокосметологічної патології. Дерматологічні захворювання, які проявляються естетичними та косметологічними недоліками, не лише спричиняють психологічний дискомфорт, але й призводять до соціальної дезадаптації.
Одна з найпоширеніших косметологічних проблем у жінок старше 40 років — ксероз шкіри, що зу­мов­­люється поступовим зниженням вироблення в організмі стероїдних гормонів, зокрема естрогенів та андрогенів.
Суттєве зменшення вмісту статевих гормонів у плазмі призводить до низки змін у шкірі, зокрема до зменшення швидкості поділу клітин базального шару епідермісу. Порушується рівновага процесів, що беруть участь у формуванні епідермісу. Внаслідок цього потовщуєтся роговий шар епідермісу, що призводить до вікового гіперкератозу, який суб’єктивно проявляється відчуттям стягнення на відкритих ділянках шкіри, болючістю при виникненні тріщин, зокрема у ділянці стоп, що може спричинити труднощі під час ходьби.
Роговий шар називають переднім ешелоном, передовою лінією шкірного бар’єру. Основу бар’єрного шару епідермісу складають зроговілі клітини корнеоцити, чи рогові лусочки, між якими є ліпідний шар. Причому це не просто жир, розміщений між роговими лусочками, а впорядкована структура. До того часу, поки ліпідний шар зберігає таку впорядкованість та організованість, він є дуже ефективним бар’єром. Порушення бар’єрної функції рогового шару призводить до значних наслідків і відображається насамперед на зовнішньому вигляді шкіри.
Можна виділити кілька причин, що призводять до руйнування структур епідермісу:
- вплив факторів, які активують перекисне окислення ліпідів (наприклад, ультрафіолетове опромінення та імунні реакції, що зумовлює появу вільних радикалів кисню);
- пряма дія агресивних хімічних агентів на роговий шар;
- причини, що призводять до порушення ліпідного синтезу чи провокують зміну співвідношення основних класів ліпідів епідермісу (в тому числі зміни гормонального статусу, дефіцит естрогенів).
Першими симптомами ушкодження епідермального бар’єру є сухість шкіри, потім порушується зчеплення між корнеоцитами, внаслідок чого вони швидко злущуються з поверхні шкіри, далі порушується нормальна диференціація кератиноцитів із потовщенням рогового шару — гіперкератозом. Маніфестні прояви порушення бар’єрної функції спостерігаються при деяких шкірних хворобах — екземі, атопічному дерматиті, псоріазі. Однак тією чи іншою мірою симптоми сухості шкіри спостерігаються практично в усіх людей.
До екзогенних причин, що призводять до клінічної картини “сухої шкіри”, можна також віднести: несприятливі екологічні умови, низьку якість води, широке застосування миючих гігієнічних засобів із високим лужним вмістом, метеофактори. Явища ксерозу спостерігаються здебільшого на шкірі верхніх і нижніх кінцівок, більшою мірою “страждають” гомілки, передпліччя. Клінічно це проявляється лущенням, змінами рельєфу шкіри та гіперкератозом. Слід зауважити, що симптом “сухої шкіри” є характерним для людей похилого віку, тому у цій віковій групі шкіра особливо вразлива.
Клімактерична кератодермія, або синдром Хак­стха­у­зена, вперше була описана у 1934 р. Вона характеризується гіперкератозом долоней і підошов на місці тиску і тертя, еритемою, що переходить на бічні поверхні, глибокими болючими тріщинами і в більшості випадків супроводжується ендокринними порушеннями. Суб’єктивно захворювання призводить до виникнення відчуття сухості та сверблячки, болючості.
При виборі методу лікування хворих із кератодермією важливо враховувати особливості патогенезу та клінічної картини. Необхідно визначити тяжкість перебігу і тривалість захворювання, вік, фазу клімактеричного періоду, наявність екстрагенітальної патології, час її виникнення й особливості перебігу. При електронно-мікроскопічному дослідженні біо­птатів із вогнища ураження виявляються акантоз, значний гіперкератоз із вогнищами паракератозу, гіпергранульозу. У шипуватому шарі має місце міжклітинний набряк, у дермо-епідермальному з’єд­нанні — лімфогісті­оцитарний ін­­­філь­­трат. Кон­ста­товано значну деструкцію еластичних волокон.
Абсолютними препаратами вибору для лікування кератодермій є засоби для зовнішнього застосування з кератолітичним ефектом.
До кератолітичних засобів належать саліцилова, молочна і бензойна кислоти, сечовина, сірка, резорцинол, солі ртуті, мила, фенол, дьоготь. Проте слід зауважити, що всі ці речовини, крім сечовини, є небезпечними, вони здатні спричиняти низку небажаних ефектів. Отож, значною перевагою препаратів місцевої дії, що містять сечовину, можна назвати насамперед відсутність токсичного впливу, а також побічних ускладнень із боку шкіри, таких як гіпертрихоз, вторинні атрофії, порушення пігментації. Надзвичайно позитивним моментом можна також вважати відсутність фактора сенсибілізації до сечовини. Враховуючи значну “алергізацію” населення, цей факт дозволяє істотно розширити спектр індивідуальних показань до застосування місцевих препаратів із сечовиною. Зважаючи на хімічну будову сечовини, її можна назвати “природним” засобом, тобто максимально наближеним за своїми якостями до організму людини. Це надає можливість широко використовувати препарати, що містять сечовину, з метою корекції різних патологічних станів у дерматокосметологічній практиці. На теперішній час є результати клінічних випробувань препаратів сечовини для зовнішнього застосування в терапії псоріазу, нейродерміту, хронічної ліхеніфікованої екземи і себореї, які свідчать про їх значну перевагу перед мазями і пастами, що містять саліцилову кислоту.
В Україні широко застосовується препарат Карбодерм-Дарниця крем виробництва ЗАТ “Фармацевтична фірма “Дарниця”, що містить сечовину у концентраціях 5% і 10%.
Завдяки біполярній молекулярній структурі сечовина денатурує молекули кератину, але при цьому не ушкоджує епідермальний бар’єр. Однією з характерних властивостей сечовини є висока здатність до абсорбції води з навколишнього середовища, тому вона зволожує роговий шар. Сечовина також сприяє проникненню різних препаратів у шкіру. У відповідній концентрації сечовина (крем Карбодерм-Дарниця 5%) сприяє гідратації рогового шару, відновленню гідроліпідної плівки шкіри, усуненню відчуття дискомфорту (сухість, стягнутість). У підвищеній концентрації сечовина (крем Карбодерм-Дарниця 10%) має кератолітичний і кератопластичний ефекти. Сечовина є гіпоалергенною речовиною, оскільки виділяється потовими залозами шкіри людини паралельно з молочною кислотою, амінокислотами, сечовою кислотою та її солями, отже, входить до природної емульсивної плівки на поверхні шкіри, не має комедогенного ефекту.
Препарат Карбодерм-Дарниця, що містить чисту 5% чи 10% сечовину, певною мірою є унікальним, оскільки в дерматології цю речовину використовують у різних концентраціях в основному у комбінації з іншими складовими, переважно кортикостероїдами, антисептиками, протигрибковими засобами, вітамінами і ферментами, що збільшує перелік побічних ефектів.
Оскільки власне сечовина виявляє не лише кератолітичну, кератопластичну, протизапальну дію, а також і бактеріостатичний ефект щодо Staphylococcus aureus, то немає потреби комбінувати її з іншими препаратами.
Враховуючи це, можна рекомендувати препарати, що містять сечовину, для догляду за стопами у хворих на цукровий діабет.
У зв’язку з порушеннями метаболізму при цукровому діабеті можна виділити два основних чинники, що призводять до низки ускладнень: зниження вмісту ліпідів та недостатня зволоженість шкіри стоп.
Застосування препаратів 5% і 10% сечовини (крем Карбодерм-Дарниця) з метою догляду за стопами дає можливість попередити наслідки дисметаболічних змін у хворих на цукровий діабет та уникнути такого грізного ускладнення, як “діабетична стопа”.
Крем Карбодерм-Дарниця зручний у застосуванні, рівномірно розподіляється на шкірі, не забруднює одяг. Істотними перевагами крему Карбодерм-Дарниця є те, що завдяки гідрофільній основі його можна застосовувати амбулаторно, без порушення звичного режиму життя пацієнта, він не потребує обов’язкового змивання.
Крем Карбодерм-Дарниця доступний за ціною, його можна рекомендувати для застосування в дерматологічній практиці як засіб місцевої терапії при хронічній ліхеніфікованій екземі, нейродерміті, себореї, іхтіозі, псоріазі (у стаціонарній стадії захворювання), різних формах дерматозів із порушенням кератинізації шкіри.
Основні характеристики крему Карбодерм-Дарниця:
- безпечний при тривалому застосуванні, навіть на великих поверхнях, при хронічних захворюваннях шкіри (не містить стероїдних гормонів, не порушує функції шкіри);
- ефективний для профілактики і лікування дерматозів;
- не подразнює шкіру і не виявляє системної дії;
- зручний у використанні (застосовують 2 рази на добу);
- ефективний засіб для домашньої аптечки (лікування мозолів, тріщин шкіри стопи тощо);
- можна наносити під оклюзивну пов’язку та для фонофорезу, що значно підвищує терапевтичний ефект;
- має швидку терапевтичну дію незалежно від глибини ураження шкіри (швидко всмоктується, проникає в шкіру і забезпечує високу концентрацію сечовини навіть у глибоких шарах епітелію);
- можна застосовувати з іншими дерматологічними препаратами у різних схемах лікування;
- не порушує функцій та нормалізує стан шкіри;
- підвищує ефективність місцевого застосування інших дерматологічних засобів, скорочує тривалість лікування.

Докладніше зупинимося на питанні використання крему Карбодерм-Дарниця у дерматокосметології.
Постакне — збірне поняття, яке об’єднує комплекс стійких змін шкіри, що є наслідком тривало існуючої вугрової висипки і себореї, а також маніпуляцій, що проводилися з метою корекції цих станів.
До постакне належать: розширення пор, нерівномірна текстура шкіри, рубці, застійні плями, післязапальна гіпер- і депігментація, стійка еритема і розширення капілярів. Вираженість постакне не завжди корелює з тяжкістю вугрової висипки. Велику роль відіграє вік хворого на момент початку захворювання і тривалість загострень. Якщо явища вугрової висипки виникли у підлітковому віці і швидко стали контрольованими, то прояви постакне, навіть при тяжких загостреннях, можуть бути мінімальними. Навпаки, якщо вугрева висипка у легкій або середньотяжкій формі триває протягом років і десятиліть, з кожним новим загостренням знижуються репаративні можливості шкіри і розвиваються поширені виражені зміни. Отже, розглянемо етапи розвитку постакне, включаючи способи естетичної корекції за допомогою крему Карбодерм-Дарниця.
Розширення пор виникає внаслідок надмірного скупчення у протоках сальних залоз їх секрету, а також злущених, але не видалених з поверхні шкіри зроговілих клітин і змішаних із ними залишків бруду. Оскільки розширення проток є тривалим, відбувається ущільнення їх стінок, і дефект стає стійким. Разом із нерівномірно вираженим гіперкератозом і рубцевими змінами це є основою зовні помітної нерівної текстури шкіри. Для усунення постакне застосовують препарат Карбодерм-Дарниця 5% на вогнища ураження один раз на день протягом 2–4 тижнів.
Використання вітчизняних препаратів, що містять сечовину (5–10% крем Карбодерм-Дарниця), актуальне та перспективне у сучасній дерматокосметологічній практиці. Вони мають цілу низку переваг перед іншими кератолітичними засобами і поповнюють арсенал практикуючого лікаря безпечними та доступними ліками місцевої дії.


Перелік рекомендованої літератури знаходиться в редакції.


Статьи на похожую тематику:

1. Нові можливості у лікуванні інсулінзалежного цукрового діабету

2. Інтеграція в європейську наукову спільноту: нові можливості та горизонти

3. М. М. Козачок, М. М. Селюк, Л. О. Висотюк Нові можливості метаболічної терапії у вітчизняній клінічній практиці

4. Застосування нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП)

5. С. М. Гайдукова, С. В. Видиборець, Ю. Ю. Попович Застосування препаратів еритропоетину в лікуванні анемії

6. Диротон: можливості і перспективи застосування для нефропротекції при цукровому діабеті

7. С.О.Галникіна Акне: сучасний погляд на проблему

8. С.О.Галникіна Диференційований підхід до лікування папіломавірусних уражень з урахуванням супутньої патології

9. Ефективність і безпечність нестероїдних протизапальних препаратів

10. Роль препаратів магнію в лікуванні невиношування вагітностізміст